Pozor – Eseročka sa bude dať založiť len do októbra!

Autor: Adam Greksa | 28.5.2013 o 7:00 | (upravené 28.5.2013 o 7:19) Karma článku: 14,41 | Prečítané:  6338x

Aspoň v takej podobe, ako sme to poznali z praxe doteraz. Naši červení priatelia sa totižto najnovšie rozhodli, že minimálne základné imanie 5.000,-EUR, už nebude stačiť len deklarovať, bude sa musieť reálne vložiť na účet do banky.

V medzirezortnom pripomienkovom konaní už od mája koluje návrh novely zákona z dielne Ministerstva Spravodlivosti, ktorý takúto povinnosť ukladá všetkým novým eseročkam. Vstúpiť by mal do platnosti od októbra 2013!

Je verejné tajomstvo, že 99% podnikateľov, nových majiteľov eseročiek, využíva zákonnú možnosť základné imanie iba deklarovať vo vyhlásení správcu vkladu. Vo väčšine prípadov peniaze proste nemá k dispozícii, alebo ich z dôvodu vyššej flexibility, nechce okamžite, celou sumou viazať k firme.

Je na filozofickú debatu, či je to správne, nedajbože morálne, v každom prípade spoločník ručí vo firme minimálne výškou nesplateného základného imania, čiže riziko konkurzu a nevyplatených veriteľov je aspoň teoreticky týmto opatrením limitované.

Dôvody, preto treba hľadať inde a nemusíme ani dlho pátrať.

Začiatkom tohto roka naši červení priatelia schválili zákony, ktoré rapídne zhoršili živnostníkom odvodové a daňové zaťaženie. Reakcia na seba nenechala dlho čakať – živnostníci začali vo veľkom prechádzať na eseročky. Červení priatelia sa zľakli a máme tu protireakciu.

Toto opatrenie je ako ušité na mieru malým a začínajúcim podnikateľom, ktorí, buď sú živnostníci alebo sa rozhodujú pri štarte podnikania medzi živnosťou a s.r.o. Toto opatrenie im rozhodovanie urýchli, pretože nazvyš 5.000,-EUR proste nemajú. BODKA.

Stredný a veľký podnikateľ si opatrenie jednoducho ani nevšimne.

Peniaze budú musieť byť splatené na účet v banke, vyhradený špecificky tomuto účelu. Prostriedky nebudú môcť ísť na klasický firemný účet, pretože ten pred založením firmy nemože existovať. Následne sa bude musieť žiadať o potvrdenie od banky, ktoré bude deklarovať viazanosť prostriedkov na tento účel. Predpokladám, že to bude formou vinkluácie, za čo si banka samozrejme nechá zaplatiť. Iba spolu s potvrdením sa bude môcť návrh na zápis do Obchodného registra podať.

To je po súhlase správcu dane(potvrdenie o bezdĺžnosti voči štátu), už druhé potvrdenie za posledného pol roka, ktoré sa po novom bude musieť prikladať k návrhu.

Toľko k podpore a znižovaniu administratívnej záťaže v podnikaní. ĎAKUJEME.

vyhlasenie spravcu vkladu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?