Živnosť alebo eseročka

Autor: Adam Greksa | 2.6.2013 o 13:53 | (upravené 2.6.2013 o 14:19) Karma článku: 12,22 | Prečítané:  4897x

Ako legálne minimalizovať odvody? Prejsť zo živnosti na s.r.o.? Aká forma podnikania je výhodnejšia a pre koho? Oplatí sa ešte žiadať o príspevok na založenie živnosti? Aktuálne fakty od človeka z fachu.

Naši červení priatelia ďalším opatrením opäť znížili atraktivitu živnosti. Sprísnenie podmienok získania príspevku na založenie bude viesť len k ďalšiemu navyšovaniu podnikateľov, ktorí sa rozhodnú pre s.r.o.

Po novom budú môcť o príspevok požiadať už len ľudia, ktorí boli na úrade práce evidovaní aspoň tri mesiace, povinne bude musieť byť živnosť aktívna aspoň tri roky, každý rok odovzdať správu o stave, príspevoknevyplatia naraz, na začiatku podnikania, ale v dvoch splátkach – 60% na úvod a 40% po roku. Po pozastavení živnosti sa bude dať žiadať o príspevok až po roku evidencie na úrade práce.

Téma živnosť alebo s.r.o. je tak opäť o čosi aktuálnejšia. Podľa štatistických údajov sims máme na Slovensku za posledný rok o 15 037 aktívnych živností menej(04/2012-04/2013). V tom istom období vzniklo 19 862 nových s.r.o.

Údaje o počte živnostníkov, ktorí prešli na s.r.o. nemáme k dispozícii, ale z uvedených čísel sa dá predpokladať, že je tento trend prítomný. Potvrdzuje to aj moja prax, kde sa medzi našimi klientmi za posledné obdobie objavilo vyše 50 živnostníkov, ktorí sa pre tento prechod rozhodli.

Zaujímavé je, že pri počte 417 318 aktívnych živností (04/2013) nie je tento trend tak markantný, ako sme z počiatku odhadovali.

Najnovšie sa dokonca objavil trend ponechať si živnosť a k nej si založiť eseročku. V rámci živnosti si podnikateľ uplatní nezdaniteľné minimum a zvyšné príjmy prevedie na s.r.o. Karty ale môže zamiešať napr. iný príjem (prenájom), ktorý si podnikateľ účtuje ako fyzická osoba, tým pádom o možnosť uplatnenia nezdaniteľného minima prichádza.

Do rozhodovania totižto vstupuje množstvo drobných faktorov.

Zivnost vs sro

Podľa najnovších projekcií Hospodárskych novín(05/2013) sa prechod na s.r.o. oplatí podnikateľom s mesačným príjmom viac ako 3.000,-Eur. Autorka ale zohľadňuje len výšku odvodov a daň z príjmu.

Každý prípad treba zvážiť individuálne. Dôležité je nemyslieť len na priame dopady, ako výška odvodov alebo náklady na založenie a zrušenie. Podstatný je nadhľad, vyhodnocovať situáciu z dlhodobého hľadiska. Ja považujem za najdôležitejší faktor, mnohými prehliadané, ručenie za záväzky a finančná zodpovednosť firmy.

Živnostník v prípade finančných problémov alebo súdneho sporu, ručí celým svojim nadobudnutým majetkom, vrátane bezpodielového spoluvlastníctva manželov. To znamená, že môže veľmi ľahko prísť o dom, chatu, či auto.

V s.r.o. ručíte len majetkom firmy, t.j. základným imaním na začiatku podnikania a časom len majetkom firmy samotnej. Základné imanie sa zaúčtuje ako spotrebované na výdavky, ktoré ste časom platili.

Šikovný podnikateľ si tieto náležitosti spolu s daňovými poradcami dokáže ďalej optimalizovať. Napr. založením viacerých firiem. Jedna sa použije na kontakt s klientmi, druhá môže vlastniť majetok, tretia môže byť ako záloha, alebo ako neplatca dph alternuje primárnej firme – platcovi dph. V prípade problémov sa primárna posunie do likvidácie a podnikateľ plynulo podniká ďalej.

V neposledom rade netreba pri rozhodovaní zabudnúť na fakt, že pripravovaný zákon neumožní založiť s.r.o. bez reálneho vkladu základného imania už od októbra 2013.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?